Bobinio
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Tie cum iti place telefonul,prajit sau fript?
Drepturi de autor EmptyLun 12 Mar 2012, 10:16 am Scris de boobo94

» Un telefon pe care multi si-l doresc
Drepturi de autor EmptyDum 11 Mar 2012, 3:20 am Scris de boobo94

» Numarul de telefon sa fie de vina?-0888 888 888!
Drepturi de autor EmptyDum 11 Mar 2012, 2:50 am Scris de boobo94

» Drepturi de autor
Drepturi de autor EmptyDum 15 Ian 2012, 1:32 pm Scris de boobo94

» Concept pentru Iphone 5
Drepturi de autor EmptyVin 13 Ian 2012, 3:14 am Scris de boobo94

» Comparatie intre generatiile de Iphone
Drepturi de autor EmptyVin 13 Ian 2012, 3:10 am Scris de boobo94

» Android pe Nokia N95 8GB
Drepturi de autor EmptyJoi 12 Ian 2012, 11:50 am Scris de boobo94

» Resetare generala la samsungurile cu Android
Drepturi de autor EmptyLun 09 Ian 2012, 3:35 pm Scris de boobo94

» Probleme cu aplicatiile ce ruleaza pe internet
Drepturi de autor EmptyLun 09 Ian 2012, 3:30 pm Scris de boobo94


Drepturi de autor

In jos

Drepturi de autor Empty Drepturi de autor

Mesaj  boobo94 Dum 15 Ian 2012, 1:32 pm

Drepturile de autor sau copyright (anglicism care se pronunță [ pron. copiraĭt ] ) reprezintă ansamblul prerogativelor de care se bucură autorii cu referire la operele create; instituția dreptului de autor este instrumentul de protecție a creatorilor și operelor lor.

Operele literare și artistice sunt protejate de „Convenția de la Berna pentru protecția Operelor Literare și Artistice”, care datează din 1886, fiind revizuită în 1971.

După Convenția de la Berna nu mai este necesară indicarea faptului că o operă este protejată de drepturile de autor atât timp cât „proprietatea intelectuală a unei opere literare, artistice sau științifice corespunde autorului pentru simplul fapt că el a creat-o” și „sunt considerate obiecte ale proprietății intelectuale toate creațiile originale literare, artistice și științifice exprimate prin orice mediu și pe orice suport, tangibile sau intangibile, cunoscute acum sau care se vor inventa în viitor”.

În lumea digitală se aplică aceleași legi ale proprietății intelectuale și drepturilor de autor ca și pentru toate celelalte creații originale.

În martie 2002 a intrat în vigoare Tratatul OMPI pentru Dreptul de Autor (WCT) și în mai Tratatul OMPI pentru Interpretare și Fonograme (WPPT).

Ambele „Tratate ale Internetului” (cum sunt cunoscute) au fost realizate în 1996 de Organizația Mondială a Proprietății Intelectuale. Astfel este actualizată și completată Convenția de la Berna și se introduc elementele societății digitale. Într-o perioadă de 6 ani (1996 - 2002), se realizează ratificarea acestor noi tratate de 30 de țări, minimul cerut de Organizația Națiunilor Unite, pentru punerea sa în aplicare.

Drepturi de autor 110px-Copyright.svg

Sursa:Wikipedia
boobo94
boobo94
Admin

Mesaje : 185
Puncte : 562
Data de inscriere : 06/03/2011

https://bobinio.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum